Home » , , » DESIGN AND FABRICATION OF A HYBRID SOLAR VEHICLE AND A STUDY ON THE CAPABILITY OF IMPLEMENTING SOLAR TECHNOLOGY TO OTHER VEHCLES IN BANGLADESH

DESIGN AND FABRICATION OF A HYBRID SOLAR VEHICLE AND A STUDY ON THE CAPABILITY OF IMPLEMENTING SOLAR TECHNOLOGY TO OTHER VEHCLES IN BANGLADESH

Presentation on DESIGN AND FABRICATION OF A HYBRID SOLAR VEHICLE AND A STUDY ON THE CAPABILITY OF IMPLEMENTING SOLAR TECHNOLOGY TO OTHER VEHCLES IN BANGLADESH

Objectives
  1. To Design & fabrication of a solar hybrid vehicle.
  2. To study the capability of implementing solar technology to the present transportation system of Bangladesh.
Introduction

A solar vehicle is an electric vehicle powered by solar energy obtained from solar panels on the surface of the vehicle. Photovoltaic cells convert the Sun's energy directly into electric energy. Solar vehicles are not practical day-to-day transportation devices at present, but are primarily demonstration vehicles and engineering exercises, often sponsored by government agencies.
 DESIGN AND FABRICATION OF A HYBRID SOLAR VEHICLE
Methodology
DESIGN AND FABRICATION OF A HYBRID SOLAR VEHICLE
Circuit diagram
DESIGN AND FABRICATION OF A HYBRID SOLAR VEHICLE
Factors to be considered
  1. The power need to run the vehicle
  2. The area of the solar panel
  3. The cost of the solar panel
  4. The capacity of the battery to store charge
  5. The design and weight of the vehicle
  6. Alternate way to run the vehicle in cloudy weather or else.
Data collection and analysis
clip_image010[4]
Comments
Due to high price of solar panel we made a demo vehicle of solar technology to show the mechanism of the system. We used supply voltage from 18v solar panel of EEE department.
Study on the implementation
From various solar panel model we can calculate the area needed to meet the required power.
Model: BP-350 839 x 537 x 50 mm 12 V 50 W
Area=839*537*10-6m2=0.450543m2
Array power=50/0.450543=110.98 watt/m2
Array voltage=12/0.450543=26.6345 v/m2
Model: BP-350 839 x 537 x 50 mm 12 V 50 W
Model: BP-380 1209 x 537 x 50 mm 12 V 80 W
Area=1209*537*10-6m2=0.649233m2
Array power=80/0.649233=123.22 watt/m2
Array voltage=12/0.649233=18.5 v/m2
Model: BP-380 1209 x 537 x 50 mm 12 V 80 W
Calculation for required power
For 2 seats solar electric vehicle power required to run is 746 watt. From BP-380 array power required is 123.22 watts/ m2. Therefore area of the solar panel=746/123.22 =6.05 m2
For 4 seats solar electric vehicle power required to run is 2.984kw. From BP-380 array power required is 123.22 watts/ m2. Therefore area of the solar panel=2984/123.22 =24.22 m2
Capability of implementation
For buses, trucks, minibuses and other small vehicles we made a survey to implement. We found that the cost of solar panel is absolutely high with increasing the load capacity of the vehicles.
load capacity of the vehicles
Comparison of cost for different fuels
Comparison of cost for different fuels
Solar vehicle economy
A critical study on the revenue of solar technology shows us the way to implement an investment for 20-25 years. It shows that if we invest a large amount at the beginning of the project we can earn 3-4 times profit than other fuels.
Solar vehicle economy
Calculation of economy
For 24-26 solar bus:
Initial investment:
Cost of solar panel = 67,00,000 tk
Cost of solar panel = 67,00,000 tk
Cost of battery = 15*7500
= 1,12,500 tk
Cost of motor = 3,50,000 tk
Cost of engine = 8,10,000 tk
Additional investment = Cost of solar panel-cost of engine + cost of motor+ cost of battery
= 6700000-810000+350000+112500
= 6352500 tk
Interest = 6%
Depreciation rate = A/S
= i/(1+i)n
= -1
= 0.0431
Fixed charge rate = interest+ depreciation+ insurance premises
= 6%+4.31%+0.2%
= 10.51%
Total annual operating cost = 6352500*10.51%
= 667600 tk
Operating taxes = 1% of total annual operating cost
= 667600*1%
= 6700 tk
Total annual cost = total annual operating cost + annual operating taxes
= (667600 + 6700) tk
= 674300 tk
Lifetime of solar panel = 25 years
Total cost for running 25 years = 25*674300
= 16858000 tk

For 24-26 diesel bus:
Fuel cost = 11 tk/ km
Average coverage distance = 500 km/day
Fuel cost = 5500 tk/day
Total annual cost = 5500*365
= 200800 tk
Total cost for running 25 years = 50200000 tk
Therefore savings for running 25 years=50200000-16858000=33342000 tk.
We see from the calculation that a huge amount of money can be saved by using solar energy.
Conclusion and further study
  1. Vehicle should be as light as possible
  2. Attached the axle in chassis as straight so that vehicle can move as straight as possible.
  3. Select such type of wheel that allow the vehicle minimum friction
  4. Efficient rechargeable battery that can store solar energy for long time.
  5. Voltage regulation circuit to safe the battery from high voltage supply.
  6. Appropriate motor that gives maximum power.
  7. Solar energy station.
Submitted by Rokebul Islam Chowdhury and Md.Saiful Islam Swapan
Share this article :

1 comments:

Post a Comment

Please wait for approval of your comment .......